شنبه , می 28 2022
خانه / تاسیسات تهویه مطبوع

تاسیسات تهویه مطبوع

تاسیسات از رشته هایی است که عمومیت آن بسیار گسترش یافته اگر بخواهیم راحت صحبت کنیم نقش تاسیسات همان نقش عوامل پشت صحنه را در یک فیلم سینمائی بازی می کند .
وقتی اتاق ها را گرم و لامپ های آن را روشن می بینیم به راحتی نمی توان ذهن را به سمت تاسیسات گرمائی آن ساختمان یا نیروگاه های عظیم که لامپ ها را برای ما روشن می کند حرکت داد .
برای این رشته به یک ساختمان اشاره می کنیم که با توجه به ساخت ساختمان ، تعداد اتاق ها ، ساختمان های کناری یا باز بودن محیط اطراف ساختمان ، تعداد طبقات و عوامل دیگر می تواند طراحی شود .
بر همین مبنا هنر جویان این رشته در طی دوران تحصیل با طرح ، محاسبه ، اجرا ، راه اندازی سرویس و نگهداری تاسیسات بهداشت ، تاسیسات گرمایی ، تاسیسات گاز رسانی ساختمان های مسکونی و راه اندازی و سرویس و تعمیر دستگاههای سرد کننده خانگی و تجاری ، نقشه خوانی و نقشه کشی تاسیسات بهداشتی ، حرارتی ،گاز رسانی و برودتی آشنا می شوند .

صنعت و بازار کار

زمینه های شغلی رشته مذکور عبارت است از :

* نصاب و لوله کشی تاسیسات حرارت مرکزی
* جوشکار برق و گاز
* نقشه کشی تاسیسات مکانیکی ساختمان
* برقکار و راه انداز دستگاه های تاسیساتی
* طراح ، مجری و ناظر لوله کشی گاز خانگی و تجاری
* راه انداز و تعمیرکار دستگاه های سردکننده خانگی و تجاری
* لوله کش آب گرم و سرد ساختمان های مسکونی و تجاری با استفاده از لوله های فلزی و پلیمری
* راه انداز و تعمیرکار سیستم های حرارت مرکزی با آب گرم (شوفاژ) و …..

تعریف و هدف :

این دوره یکی از دوره های آموزش عالی است که با بکارگیری علوم و تکنولوژی مربوطه جهت طرح و محاسبه و نصب و راه اندازی تاسیسات حرارتی و برودتی نظیر : تاسیسات بهداشتی و گازرسانی – اطفا حریق و آسانسور – تاسیسات حرارت مرکزی و تهویه مطبوع ساختمانها – تاسیسات برودتی و سردخانه ها ونیز تولید دستگاههای حرارتی و برودتی که اساس آنها مبتنی برتبدیل انرژی و انتقال حرارت و جرم است می تواند کارآیی لازم را به متخصصان بدهد و آنها را آماده سازد تا در صنایع حرارتی و برودتی عهده دار مسئولیت گردند.

زمینه ها و عناوین شغلی رشته مذکور عبارتست از:

• راه انداز و تعمیر کار دستگاههای سرد کننده خانگی

و … راه انداز و تعمیر کار سیستم های حرارت مرکزی

• جوشکاری برق وگاز

• لوله کش آب گرم و سرد ساختمان

• برقکار و راه انداز دستگاههای تأسیساتی با استفاده از لوله های فلزی و پلیمری

• نقشه کش تأسیسات مکانیکی ساختمان

طراح، مجری و ناظر لوله کشی گاز خانگی و تجاری •

نصاب و لوله کش تأسیسات حرارت مرکزی •

و ………

آینده علمی این رشته :

هنر جویان این رشته می توانند در دوره های کاردانی آموزشکده های فنی –کارشنـــــاســی و کارشناسی ارشد و دکترا در دانشــگا ههای داخل و خارج کشور در گروه مکانیک به ادامه تحصیل بپردازند.

آینده شغلی این رشته‌:

برای کسانی که مهارتهای لازم را در بخش هــای مختلف این رشه بدست آورند بــــازار کار خوب و مطلوبی در سراسر ایران خصوصــــــاً در کارخانجات صنعتــــــی کارگاههای صنعتی ،و کارگاه های ساختمان سازی کلیه شهر ها و روستا ها و ادارات دولتی و برج های مسکونی و غیره وجود دارد .